ELIJAH WOOD
Elijah Jordan Wood se narodil 28. ledna 1981 ve městě Cedar Rapids, ve statě Iowa (USA), jako druhý syn matky Deborah a otce Warrena Wooda. Má ještě o sedm let staršího bratra Zacka a o tři roky mladší sestru Hannah.

Byl velmi živým dítětem až natolik, že když mu byly dva roky, uzavřel svou vlastní maminku na verandě domu, za což byl právem pojmenován "opičkou". Už na základní škole (1987) účinkoval v pěveckém sboru "The Sound Of Music" na každoročním festivalu základní školy. Další rok pak získal roli čaroděje ze země Oz ve stejnojmenném hudebním představení v jeho škole, které bylo součástí festivalu "Hooray for Hollywood".

Když jednoho dne viděla Elijahova matka televizní reklamu, řekla si, že by její syn mohl začít dělat nějakou podobnou práci pro televizi. Tak jej v sedmi letech zapsala do místní modelingové školy Avant Studios. O půl roku později jela se Elijahem zúčastnit se konkurzu pro mezinárodní modelingovou a talentovou asociaci "International Modeling and Talent Association" do Los Angeles. Pro Elijaha to bylo poprvé, co se dostal do Kalifornie. Snahu jeho matky vystihuje Elijahovo tvrzeni, že měla velkou zásluhu na jeho začínající kariéře. Na konkursu bylo přes 200 dětí a 300 nadějných talentů do 30 let. Elijah na sebe natolik upoutal hlavního manažera, který se o něj začal více zajímat. Po několika dnech jej Elijahův talent natolik oslnil, že mu nabídl možnost stát se hercem. Elijah neváhal a nabídku přijal. Kvůli jeho kariéře se rodina přestěhovala do Los Angeles, ačkoliv se to může zdát ukvapené, toto rozhodnutí se velmi vyplatilo.

Již krátce poté získal první práci na videoklipu Pauly Abdul Forever Your Girl a brzy nato získal první filmové role v Návratu do budoucnosti II /1989/ (v baru u hracího automatu) a ve Vnitřních záležitostech/1990/, ale popularitu mu přinesla až role ve filmu Avalon /1991/. V témže roce se objevil po boku Melanie Griffith a Dona Jonsona v dramatu Prázdniny v ráji a o rok později s Melem Gibsonem ve filmu Navždy mladý. V roce 1993 se Elijah utkal v přímém střetu se svým vrstevníkem Macaulayem Culkinem v thrilleru Hodný synek a zkusil i roli rošťáka Hucka Finna v Disneyeho adaptaci Twainovy klasiky Dobrodružství Hucka Finna. Další významnou roli získal ve filmu Strom snů /1994/ po boku Kevina Costnera.

Po úspěšném začátku se jeho kariéře přestalo dařit tak jak by chtěl. Filmy, kde se objevoval měly negativní kritiku a jejich zisky byly mizerné. Elijah se přesto nevzdával a pokračoval, ale ani film North /1994/ ani Flipper /1996/ nebyl žádným zlepšením. Obrat nastal až v roce 1997, když ho Ang Lee obsadil do oceňované Ledové Bouře. Svůj herecký talent využil i v katastrofickém Drtivém dopadu /1998/ a ve Fakultě /1998/, kde spolu s Joshem Hartnettem honili příšeru. Následující tři projekty se bohužel nedostaly k širšímu publiku. Jeden z nich je film Černá a bílá /1999/, který nevypadá skoro ani jako film, ale spíš jako dokument o vztazích mezi bílou a černou komunitou, i když tam uvidíte hodně známých tváři jako Robert Downey Jr., Claudia Schiffer, Myke Tyson nebo Jared Leto (tento film jste mohli vidět na HBO). Černou komedii Řetěz bláznů /2000/ můžete vidět na videokazetách a film The Bumblebee Flies Away /2000/ mi opravdu nic neříká (ale mám nějaké obrázky – zajímavé, veďte).

Zatím jen jediný sen se Elijahovi nesplnil (diky bohu), a to hrát Anakina Skywalkera ve Star Wars Epizodě II, zato dostal nabídku na roli Froda Pytlíka v trilogii Pán Prstenů. Myslím, že nemá cenu se rozepisovat o tomto filmu, správně nazývaném fenoménem, který zlámal všechny rekordy v návštěvnosti a tržbách...

Mezitím Elijah natočil komorný snímek Prach a popel /2002/, nezávislý film Sladkých sedmnáct /2002/ (oba tyto filmy vyšly u nás na kazetách) a propůjčil svůj hlas animovanému "The Adventures of Tom Thumb and Thumbelina" /2002/.

Nejnovější film scénáristy Charlieho Kaufmana - velmi oceňovaný - Věčný svit neposkvrněné mysli, je podle časopisu Premiere filmem měsíce srpna 04. Elijah zde sice hraje malou roli, ale - podle jeho slov - je rád, že mohl spolupracovat s Charliem Kaufmanem.